Регіональне співробітництво в країнах Програми Східного Партнерства: обмін досвідом і практичними досягненнями – поїздка в м. Мішкольц

Miskolc 124-26 січня 2014 року в рамках проекту завершальною була організована поїздка в м. Мішкольц та околиць, де учасниками було надано можливість відвідати громадські організації та ознайомитись з їхньою діяльністю.

Спочатку у м. Мішкольц учасників зустрів Золтан Палік, керівник Фонду «Міші Нілаш» та Центру громадської інформації. Пан Золтан ознайомив гостей з діяльністю організацій, основним напрямком яких є: надання юридичної консультації, організація інформаційних днів та конференцій, надання допомоги у написанні проектів, створення мереж, організація роботи клубу «Мама та діти» та різних культурних програм.

Гостям було надзвичайно цікаво відвідати Арену «Фактори», візит до неї було організовано з ініціативи громадського сектору міста, який на сьогодні налічує більше ста членів. Майже 20 років тому декілька молодих людей, які люблять різні види екстремального спорту (катання на роликах, скейтборд, брейк-данс, скелелазіння) разом зі своїми батьки, які підтримали ініціативу – створили арену, члени якої за останні роки успішно приймають участь в різних змаганнях екстремального спорту в Європі.

Miskolc 2Наступною зупинкою поїздки став дім для «матерів-одиначок», які знаходяться у кризовому становищі. Діяльність дому забезпечує протестантська парафія міста, метою діяльності якої є допомога молодих мам якнайшвидше закінчити школу та здобути професію задля займання місця на ринку праці. Естера Сігетварі, одна з засновників дому розповіла про те, що хоч організація починала свою роботу на основі добровільності на сьогодні нараховує вже має 25 членів-працівників. Для обладнання дому дістали фінансову допомогу від різних тендерів, але основним фактором все таки залишається співчуття та самовіддана допомога членів-працівників.

Miskolc 3Після тривалої поїздки, майже годину автобусом, група приїхала до села Сендревлад, яке має населення 2100 осіб і тут працює Спілка Бгім Рао. У селі, де більшість проживаючих роми, (80% населення), реалізували декілька проектів для збільшення населення, підтримки діяльності відомого вже і за межами регіону – ромського ансамблю Кало Дром, організовують майстер-класи з народних ремесел, проводять навчання на різну тематику. Найголовніший проект організації – було створення завод по виробництву грибів, де вирощують близько 1,5 тон шампіньйони за тиждень. «Завод став важливим, не лише з точки зору створення багатьох нових робочих місць для ромів, важливий ще й тому: так як від прибутків фінансуються і інші різні програми спільноти» – повідомив Норберт Кало, керівник заводу.

Miskolc 4З цікавим досвідом поділилися працівники Фонду сталого розвитку інституту екології з учасниками поїздки . Вони торгують органічно чистими засобами для чистки та розробляють таки енергозбереженні товари, як наприклад: зарядне до ноутбуків на основі сонячної енергії, радіо з сонячними батарейками, тощо. У власному Еко-домі популяризують і продукти місцевих народних умільців, як і Турінфоцентр міста Мішкольц, де в одному з будинків знаходиться зал для надання інформації, магазин сувенірів та затишна кав’ярня.

8Під час зустрічі з лідерами громадських організацій м. Мішкольц та околиць наші учасники теж представили їхні ідеї, які хочуть в майбутньому реалізувати та задавали господарям багато різноманітних питань, провели корисну дискусію з обміну досвідом. Актуальним питанням та пошуком відповіді на нього було, як мобілізувати населення Закарпаття щодо вирішення повсякденних проблем суспільства регіону та як сприяти розвитку регіону через виконання успішних проектів та програм.

Miskolc 6logo